Сміх крізь сльози: над чим жартує білоруська стендаперка в еміграції
Артистка Саша Гуща порівнює політику США з репресіями в її рідній країні, Білорусі.

Марго Бафф
Під час гумористичного шоу стендаперки, яка виступає під сценічним псевдонімом «Зла Саша», глядачі вибухають сміхом. Артистка порівнює політику США з репресіями в її рідній країні, Білорусі. Сам захід відбувається у Вільнюсі.
«Вони перевіряють телефони на кордоні [США], і заарештовують людей за протести… Що я на це скажу? Ха-ха-ха, хіба це вперше?»
Справжнє ім’я стендаперки – Саша Гуща. Вона опирає свій гумор на тому, що їй довелося пережити.
У дитинстві дівчина отримала значні опіки рук і обличчя під час пожежі в будинку. У 2020 році її поранили під час силового розгону у Білорусі акцій протесту проти оголошення Олександра Лукашенка переможцем президентських виборів.
Саші довелося поїхати зі своєї країни.
Чорний гумор
«Здебільшого я використовую чорний гумор», – розповідає вона телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
«Коли починаю свій виступ, підходжу до мікрофона на сцені і кажу: «Привіт, мене звуть Зла Саша. Я з Білорусі. Я колишня чемпіонка Білорусі з гри «Камінь-ножиці-папір».
Цей жарт апелює до її зовнішнього вигляду: глядачі бачать, що пальці дівчини так і не відновилися після отриманих ушкоджень. Саша перенесла 39 операцій і не боїться жартувати над своєю зовнішністю.
«Я не зустрічаюся з чоловіками, тому що я в такому стані», – каже вона аудиторії. Після паузи завершує жарт: «Це називається мати стандарти».
«Мені дуже подобається ця дуальність: я намагаюся жартувати смішно, щоб люди отримували задоволення, але водночас закладаю дрібку дискомфорту», – розповідає артистка.
Що підтримує в еміграції
Гуща каже, що в дитинстві її дражнили та знущалися над нею. Тепер, додає дівчина, люди підходять до неї і вимагають розповісти, що з нею сталося.
Якось на прийомі в Міністерстві охорони здоров’я Білорусі хтось запропонував віддати її в дитячий будинок.
Але згодом дівчина отримала повну медичну допомогу завдяки благодійниці з білоруської громади в США.
«Вона нас повністю спонсорувала кілька років, надсилала нам гроші на авіаквитки, проживання, харчування», – розповідає Гуща.
У 2020 році дівчина долучилася до політичних протестів. Масові акції охопили Білорусь після того, як президент Олександр Лукашенко оголосив про перемогу на виборах, які багато хто вважав сфальсифікованими.
Лукашенко відповів жорстоким розгоном з боку сил безпеки: відбулися масові арешти й побиття, кілька людей загинуло.
У 2022 році Гуща, як і багато інших білорусів, покинула рідну країну. Тепер живе в Литві.
І, як каже сама Саша, вона тримається завдяки гумору.