Стрейзанд, Пенн, Снайдер та інші світові знаменитості звернулися до Конгресу США із закликом “просто зараз підтримати Україну”
Понад 35 голлівудських знаменитостей звернулися до Конгресу США із закликом надати Україні найближчим часом усю необхідну допомогу, щоб перемогти російських окупантів. Відповідну заяву 10 квітня опублікували на сайті американського телеканала CNN.
Ініціатором звернення, зазначено на сторінці фандрайзингової платформи United24 у Facebook, став Снайдер.
У зверненні підписанти нагадали членам американського Конгресу про злочини російських окупантів в Україні й наголосили, що українці, “опираючись російській диктатурі, демонструють, що демократія може захистити себе”, а “захищаючи свої кордони, захищають міжнародний порядок і стримують хаос”.
Автори звернення зазначили, що, борючись самотужки з Росією, українці захищають Європу й основні американські інтереси, “унеможливлюючи інші війни в Європі й демонструючи, що ядерній державі можна протистояти”. Світові знаменитості зазначили, що “більшість американців це розуміють і хочуть допомогти Україні”, але члени Конгресу “підводять українців”, затримуючи ухвалення відповідного закону.
Автори звернення, резюмуючи, закликали Конгрес “вчинити правильно просто зараз і підтримати Україну”.
Контекст
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що “ставки надто високі, а наслідки надто значні”.
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не можна прив’язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, але без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.
Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив 13 березня, що палата підготує свій законопроєкт про допомогу для України, який суттєво відрізнятиметься від ухваленого Сенатом, написав The Hill. За словами сенаторів, які були на щорічній виїзній нараді республіканців верхньої палати Конгресу, Джонсон сказав їм, що проєкт Палати представників може пропонувати підтримку Україні у вигляді кредиту чи лендлізу.
У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт про допомогу Україні на понад $60 млрд, за який Сенат уже проголосував у лютому.
8 квітня український президент Володимир Зеленський заявив, що якщо Конгрес США не схвалить військової допомоги Україні для протистояння повномасштабній російській агресії, то Україна може програти війну.