Історик Олександр Зінченко розповів у Празі, «як українці зруйнували імперію зла»
Зінченко день за днем відтворює події 1991 року й наводить свідчення і спогади людей, які брали участь у здобутті Україною незалежності. Видання містить розсекречені архівні документи ЦРУ і КГБ

«Колись у розмові зі Станіславом Шушкевичем (голова Верховної Ради Білорусі на момент розпаду Радянського Союзу та перший керівник незалежної Білорусі – ред.) я подякував йому за розвал Радянського Союзу. Він відповів: «Ні-ні, наша роль була другорядною. Це зробили українці і Кравчук», – каже історик Олександр Зінченко.
31 березня він презентував свою книгу «Як українці зруйнували імперію зла» у Празі. Зустріч із письменником відбулася у бібліотеці Вацлава Гавела.
У книзі Зінченко день за днем відтворює події 1991 року й наводить свідчення і спогади людей, які брали участь у здобутті Україною незалежності. Видання містить розсекречені архівні документи ЦРУ і КГБ.
«У сім відер вмістити океан»: як з’явилася книга
Книга з’явилася після того, як на Суспільному вийшов документальний серіал із семи серій «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла». Сценарій до нього написав Олександр Зінченко.
«Як для документаліста для мене стало щастям мати сім годин, щоб розповісти цю історію, – пригадує автор. – Та з іншого боку, це виглядало так, ніби мені дали сім відер і сказали черпати океан».
Олександр Зінченко розповів, що з огляду на обмеження хронометражу зі сценарію довелося вирізати епізоди, які, втім, важливі для розуміння того, в яких обставинах жили українці в 1990-1991 роках.
Один із них стосується того, як кілька українських журналістів перед референдумом 1 грудня 1991 року їздили по різних регіонах, аби з’ясувати, як українці ставляться до проголошення Незалежності.
«Але потрапити в Севастополь, який навіть після референдуму залишався режимним містом, бо там стояв Чорноморський флот, що тоді підпорядкувався Росії, без дозволу було неможливо, – ділиться Зінченко. – Журналістка The Guardian Марта Дичок та журналіст BBC Микола Вересень знайшли авто з місцевими номерами й залізли в багажник. У місто їх відвіз приятель».
Крім цього, додав Зінченко, деякі свідки й учасники Незалежності помирають, тож зафіксована історія з уст очевидців ще цінніша.
«Не стало Левка Лук’яненка – автора акту проголошення Незалежності. Письменника й політика Дмитра Павличка, що редагував цей акт. Ще раніше – В’ячеслава Чорновола, дисидента, одного з ключових учасників цієї боротьби, який багато зробив, щоб Україна стала незалежною, і чи не найбільше доклався, щоб за цей акт проголосували 24 серпня 1991 року», – розповідає Зінченко.
Він додав, що книга за обсягом приблизно вп’ятеро більша, ніж сценарій.
Серіал більше показує, з якими емоціями все відбувалося, а книжка містить значно більше фактів
«Вони дуже доповнюють один одного. Серіал більше показує, з якими емоціями все відбувалося, а книжка містить значно більше фактів», – зауважує Зінченко.
«Найбільше диво історії»
У розмові з модератором дискусії Ростиславом Прокоп’юком Зінченко поділився й іншими фактами про те, як писав книгу. У ній є матеріали інтерв’ю з польськими політиками, наприклад, із Лехом Валенсою (президент Польщі у 1990-1995 роках – ред.) – Польща першою визнала Незалежність України, з першим президентом України Леонідом Кравчуком.
На думку Зінченка, історія дає змогу ретроспективно поглянути на речі й переоцінити те, що не здається важливим у моменті, але в підсумку має глобальне значення. У книжці є хронологічна таблиця важливих для того часу подій.
«Наприклад, зима 1985 року видалася аномально теплою, – каже Олександр Зінченко. – Це спричинило велику кількість непроданої нафти й газу, отже – проблеми для Радянського Союзу. Нафтодолари перестали підживлювати радянську економіку».
Путін вважає розпад Радянського Союзу «найбільшою геополітичною катастрофою XX століття». А для нас це – найбільше диво історії
Порівнюючи історичні й сучасні події, Олександр Зінченко згадав своє спільне дослідження з директором Центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом. Це форсайт – технологія прогнозування майбутнього, який експерти провели в липні 2024 року.
«Ми передбачили, що скорочення американської ресурсної допомоги для України призведе до того, що цю відповідальність переберуть на себе країни Європи», – каже Зінченко.
Він також зазначив, що розпад Радянського Союзу – важливий не лише в історії України, а й у геополітиці.
«З огляду на подальші тектонічні процеси, важко назвати більш вагому подію, – каже Олександр Зінченко. – Путін вважає розпад Радянського Союзу «найбільшою геополітичною катастрофою XX століття». А для нас це – найбільше диво історії».