«Російська параноя». У світі коментують відео, на якому ППО Росії збиває у небі Санта Клауса
«Росія також повинна розглянути визначення Ісуса Христа іноземним агентом» – Тліс
Російські пропагандистські та провоєнні телеграм-канали поширили святковий ролик, у якому російський Дід Мороз разом з російською протиповітряною обороною (ППО) збиває сани, в яких по небу летить Санта Клаус. Реакцій у світі на цей ролик зібрав «Голос Америки».
У ролику, випущеному 27 грудня, Санта Клаус летить над Москвою на санях, наповнених «подарунками для росіян» – ракетами із символікою НАТО.
«Привіт, росіяни, ваші подарунки. З Новим роком!» – каже Санта англійською мовою перед тим, як його вражає російська ракета, яку запускає російський військовий під керівництвом Діда Мороза.
«Все, ціль знищена», – звітує Діду Морозу оператор ППО.
«Не треба нам нічого іноземного у нашому небі», – відповідає йому Дід Мороз, що сидить поруч.
Через три дні після того, як російська ППО збила азербайджанський літак, випустили відео, як російська ППО збила Санту Клауса
Запуск ролика на тлі повідомлень про те, що, ймовірно, російська ППО збила цивільний літак «Азербайджанських авіаліній» з майже 70 людьми на борту, що летів до російського аеропорту в Грозному, викликав гостру реакцію в медіа та соціальних мережах.
«Через три дні після того, як російська ППО збила азербайджанський пасажирський літак, російські пропагандистські канали випустили відео, як російська ППО збила Санту Клауса, тому що «ми не хочемо нічого чужого в нашому небі», – зауважує у твіті Ярослав Трофімов, головний кореспондент The Wall Street Journal із закордонних справ.
Оскільки людське життя нічого не варте для росіян, збити Санту (і Azeri Air) смішно
Джеффрі Фішер, колишній полковник ВПС США, написав у мережі X (колишня Twitter): «Оскільки людське життя нічого не варте для росіян, збити Санту (і Azeri Air) смішно. Святкове відео циркулює по Москві».
«Згідно з відео, опублікованими в прокремлівських Telegram-каналах, Росія може націлитися на нові цілі», – зауважує у твіті ізраїльське видання The Jerusalem Post на тлі повідомлень про те, що національний авіаперевізник «Ель Аль» припинив польоти до Москви до з’ясування ситуації зі збиттям азербайджанського літака.
У нинішньому контексті це якось за межею навіть для цих людожерів
«Відео, де Санту Клауса збиває російська ракета, могло виглядати просто безглуздо і несмачно, якби не трагедія зі збитим літаком. У нинішньому контексті це якось за межею навіть для цих людожерів», – твітує російський опозиційний політик і журналіст Андрій Пивоваров, який раніше працював головним редактором RTVI та YouTube-каналу «Редакція».
Російська параноя щодо «загрози НАТО» досягла нових висот
«Було б важко навмисно вигадати гірший час для випуску такого ролика», – твітує український блогер під ніком Special Kherson Cat.
«Російська параноя щодо «загрози НАТО» досягла нових висот», – пише у твіті український Центр протидії дезінформації.
Видання Forbes наводить думку геополітичної аналітикині та президентки компанії Scarab Rising Ірини Цукерман, яка вважає, що послання з Москви – «це не дуже витончена погроза».
Воно полягає у тому, що оскільки Санта Клаус вважається символом західної культури, то немає ніяких обмежень і Росія готова збити навіть Санту Клауса, якщо вважатиме за потрібне.
Дослідниця додає, що послання не випадкове, бо «стрілянина в Санту ніким не сприйметься добре і позиціонує Росію як войовничу, недобру і позбавлену гумору країну».
Мета послання – залякати «шокуючим і негативним іміджем».
Цукерман додає, що Росія «посилює свою агресивну позицію», кидаючи виклик міжнародній спільності, якій не вдається домогтися від Росії виконання міжнародних норм.
Росія і християнські цінності
«За ідеєю, московський новорічний ролик з убивством Санти Клауса мав би справити непересічне враження на консервативне крило республіканців», – пише український політик та юрист Андрій Осадчук у фейсбуці.
З MH-17, а тепер Embraer 190, російська ППО повинна зробити збиття Санти своїм фірмовим рекламним роликом
Журналістка «Голосу Америки», яка працює над розвінчанням російської дезінформації Фатіма Тліс зазначає, що російська ППО, відома своїм збиттям малайзійського літака рейсу МН17 над Україною, а тепер азербайджанського літака над Чечнею, можуть зробити це збиття Санти своєю рекламою.
Та й самому Ісусу Христу не було б місця у сучасній Росії, вважає Таліс.
«З MH-17, а тепер Embraer 190, російська протиповітряна оборона повинна зробити збиття Санти своїм фірмовим рекламним роликом. Росія також повинна розглянути можливість визначення Ісуса іноземним агентом, він ідеально вписується в їхній закон про іноземних агентів», – твітує Тліс.
«Дай їм шанс, розіп’яли б і Христа», – пише у Facebook український історик та публіцист Андрій Плахонін, який нагадує, що Санта Клаус – не комерційний персонаж, а один з найбільш шанованих у світі святих – Миколай Мирлікійський.
Про розбіжності між позірними російськими запевненнями у відданості традиційним християнським цінностям, про що Москва розповідає на Заході, і реальними думками і діями пише на прикладі цього відео американська журналістка Джина Крістіян з католицького агентства новин Catholic News Service.
«Проникнення в темряву серця, яка засліплює путінську Росію щодо основ людськості – відео, на якому Санта-Клауса «знищує» російський вогонь як іноземного зловмисника. І все ж знаходяться західні люди, які вихваляють Росію як «бастіон» православного християнства та сімейних цінностей», – твітує католицька журналістка.
Інше російське відео
Трохи раніше в інтернеті поширилося інше російське «святкове» пропагандистське відео, розраховане на українську аудиторію.
У ньому на тлі мелодії «Щедрика», що супроводжується дзвіночками, до української дівчинки приходить «Святий Миколай», якого вона називає «Дідом Морозом», і з матюками разом з «ангелом» насильно забирає на фронт її батька.
«Нічого святого», – констатує російською мовою Дід Мороз, який спостерігає за цією сценою.
Ролик знято російським державним медіахолдингом RT, повідомляє Російська служба Радіо Свобода і додає, що з початку війни канал випускає пропагандистські відео на підтримку політики Кремля, націлені як на російськомовну, так і міжнародну аудиторію.