Роботи замість солдатів: як 122-га бригада змінює підхід до війни
Для бойових завдань там все частіше залучають роботизовані системи. Зокрема, наземні дрони дистанційного мінування та робособак. Якого ефекту досягають? Новаторські методики бригади вивчав Андрій Анастасов.


Воювати не людьми, а сучасними технологіями! Такий принцип упроваджує у своїх підрозділах сто двадцять друга окрема бригада територіальної оборони. Для бойових завдань там все частіше залучають роботизовані системи. Зокрема, наземні дрони дистанційного мінування та робособак.
Якого ефекту досягають? Новаторські методики бригади вивчав Андрій Анастасов.
“Арес” – так бійці сто двадцять другої окремої бригади територіальної оборони назвали цього чотирилапого робота. На честь бога війни. І не випадково. Робособака може виконувати чимало бойових завдань: від підриву ворожої техніки до розвідки у тилу супротивника.
Позивний “Мамонт”, інструктор 122-ї ОБрТрО ЗСУ:
У нього присутня камера, відеофіксація. Можна його посадити в цей сидячий режим, і він просто буде знімати, хто проходить, ми можемо здійснювати фіксацію супротивника і рахувати особовий склад, який знаходиться безпосередньо на даному ВОПі чи РОПі, так.
Це все винахід українських інженерів. Як-от і наземний дрон на гусеничному ходу “Ардал”. Його використовують передусім для логістики та евакуації.
Позивний “Фаст”, фахівець з безпілотних систем 122-ї ОБрТрО ЗСУ:
Він може тягати приблизно пів тонни вантажів, і здатний витягувати поранених з поля боя, здатний доставляти снаряди, патрони, провізію, медикаменти.
А ось цей спритний “Мангал” виконує дистанційні мінування. Гарно зарекомендував себе у складних місіях. Нещодавно підірвав міст, до якого українські бійці не могли підійти, не наражаючи себе на небезпеку.
Ситуація була настільки критичною, що навіть цей дрон супроводжували інші дрони, які літали і які захищали цей дрон – і підірвавши цей міст, було зупинене постачання ворожих боєприпасів, провізії, живої сили, і при цьому не постраждала жодна людина, жодний наш український солдат.
Саме тому гасло бригади: “Воюємо не людьми, а технологіями”. Упровадження інноваційних безпілотних систем на полі бою у пріоритеті – розповідає командир Денис Носіков.
Денис Носіков, командир 122-ї ОБрТрО ЗСУ:
Ці речі й ці наші роботизовані засоби технологічні просто коштують якихось грошей. А життя наших військовослужбовців – безцінне, ось і все. Якщо воно все є, чому б їх не використовувати й не масштабувати в процесі нашої війни для нашої Перемоги.
Ця бригада нині єдина в ЗСУ, де армійцям викладають окремий поглиблений курс “Боєць-рятівник”. Упродовж десяти днів солдати тренуються надавати домедичну допомогу. Навіть наосліп можуть знайти пораненого на полі бою та накласти турнікет.
Ні, не туди, пряміше, я тут… Ось це, давай!
Позивний “Рост”, старший бойовий медик другої стрілецької роти 122-ї ОБрТрО ЗСУ:
При цьому всьому основна задача курсу – навчити людину так, щоб вона могла самостійно приймати рішення в будь-якій нестандартній ситуації, чітко розуміючи, де є головне, де є другорядне, і як зробити так, щоб максимально своїми знаннями зберегти здоров’я і життя людини.
Статистика засвідчує: такий фаховий рівень здатний підвищити виживання підрозділу під час виконання бойових завдань з дванадцяти до сімдесяти відсотків.
Тобто ідея була в тому: якщо в нас не вистачає медиків, ми можемо збільшити кількість бійців-рятівників, і таким чином в кожному підрозділі, чим більше їх буде, тим більша буде виживаність особового складу.
Ну, і звичайно, вогнева підготовка, навички орієнтування, маскування, інженерна справа – цього бійців навчають інструктори з бойовим досвідом. Та головне: до кожного шукають індивідуальний підхід.
Позивний “Жнець”, інструктор групи інструкторів 122-ї ОБрТрО ЗСУ:
Комусь потрібно віддавати команди більш по-армійському, більш прямолінійно, більш жорстко, тоді він краще розуміє те, що від нього вимагають. До когось навпаки – потрібно з людиною поговорити п’ять-сім-десять хвилин, щоб він з тобою познайомився, щоб він дізнався твої вміння і можливості, тільки тоді він починає тобі вірити й приймати інформацію, яку ти йому надаєш.
Тож сто двадцять друга окрема бригада тероборони запрошує до своїх лав військовослужбовців та цивільних. Невдовзі в неї з’явиться окремий рекрутинговий центр в Одесі. Там усі охочі зможуть прийти на співбесіду та обрати вакансію. А поки можна звертатися за телефоном, який ви бачите на екрані.
Всі ми є патріотами нашої держави, настав момент, коли ми маємо приєднатися, ввімкнутися, ввімкнутися на повну, на всі сто сімнадцять відсотків, які закладені в нашому організмі, і на всі ці сто сімнадцять відсотків викластися – це головне.