21 Листопада 2024

Як американські чипи опиняються у російських ракетах і дронах: відповідь KSE (відео)

Зараз частка різноманітної електроніки з Китаю у росії, принаймні на кінець 2023 року сягає 70% і має тенденцію до зростання. До повномасштабного вторгнення цей показник був 17%. Водочас у російських ракетах та дронах використовуються переважно американсські чипи та комплектуючі

Як американські чипи опиняються у російських ракетах і дронах: відповідь KSE (відео)
Як американські чипи опиняються у російських ракетах і дронах: відповідь KSE (відео)

Зараз частка різноманітної електроніки з Китаю у росії, принаймні на кінець 2023 року сягає 70% і має тенденцію до зростання. До повномасштабного вторгнення цей показник був 17%. Водночас у російських ракетах та дронах використовуються переважно американські чипи та комплектуючі.

Про це в ефірі національного телемарафону “Єдині новини” повідомила консультанта зі стратегічних проектів Київської школи економіки Олена Білоусова.

“Ми жодного разу не бачили якоїсь електроніки Huawei у російських ракетах дронах або іншій військовій техніці. Тут більше цікавості складають американські компанії, які входять у такі топи, тому що кожен вид зброї, який був проаналізований нашими військовими експертами, складається переважно з американської електроніки.

Така частка складає десь 73% від усіх проаналізованих компонентів наразі. А частка компонентів китайських виробників складає менше 5%…

 Велика частка такої електроніки, виробленої американськими компаніями, може фізично вроблятись у Китаї. І це нормальна практика для американських компаній сектору електроніки – мати виробничі потужності як у Китаї, так і інших країнах Азії. І для нас це є викликом, бо ускладнює експортні контролі. 

Тому що американський чип, вироблений у США, проходить як мінімум експортний контроль, коли пересилається в іншу країну. Якщо ж він у Китаї, набагато менше важелів, які ми можемо використати, щоб не допустити його потрапляння в росію. 

Також є різні механізми, які використовує росія, щоб закупати такі компоненти. Тобто мережа “сірих” компаній, які вона організовує, щоб робити такі закупівлі. Або механізм фейкового транзиту, коли,  наприклад, іде закупка компанією в Казахстані з Європи, і фізично цей вантаж іде через територію росії, але ніколи не досягає території Казахстану, а насправді розвантажується у росії”, – розповіла Олена Білоусова.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *