Дрони зі штучним інтелектом: як нейромережі допомагають саперам

Заміновані території на Харківщині обстежуватимуть за допомогою нової безконтактної системи – дрона зі спеціальними датчиками, який завдяки штучному інтелекту аналізуватиме магнітне поле забруднених війною територій. Подробиці дізнаємося від нашої колеги – Світлани Шекери.

Дрони зі штучним інтелектом: як нейромережі допомагають саперам
Дрони зі штучним інтелектом: як нейромережі допомагають саперам

Нейромережі допоможуть саперам. Заміновані території на Харківщині обстежуватимуть за допомогою нової безконтактної системи – дрона зі спеціальними датчиками, який завдяки штучному інтелекту аналізуватиме магнітне поле забруднених війною територій. Подробиці дізнаємося від нашої колеги – Світлани Шекери.

Старший науковий співробітник інституту геофізики піднімає в небо нову розробку.

Деренчить, піднімається.

До аграрного дрона, призначення якого – обробляти поля, додали магнітометр і відеокамеру. Вийшов інтелектуальний шукач мін.

Ось магнітометр, це захисна рамка. Він має 2 сенсори по краях. Він доволі з великою щільністю через 1 метр знімає всю площу. Під дроном додатково стоїть камера, яка по часу поєднує магнітні дані, дані візуальні та даталогер.

Датчики сканують поле згори й фіксують ділянки з аномальним магнітним полем. Саме воно й показує, де лежать міни чи нерозірвані снаряди.

Євген Поляченко, старший науковий співробітник Інституту геофізики НАН України:

Основним сенсором в цій системі є магнітометр, це пасивний датчик, який виявляє аномалії магнітного поля, тобто будь-який залізовмісний об’єкт, він створює таку аномалію. Додатково використовується візуальне обстеження, тобто стоїть звичайна камера.

Після польоту над замінованим полем інформація записується, потому її систематизують й переносять на мапу. Ось такими мітками позначено вибухові пристрої. 

Були виявлені такі аномалії. І вже влітку цього року по факту було визначено, що це протипіхотні осколкові міни ОЗМ-72. Візуально їх не видно було ці міни, але в магнітному полі оці аномалії були проявлені. Ось це нерозірваний боєприпас “Торнадо”.

Нову систему назвали MinesEye. Вона виявляє міни, не контактуючи з ними, а значить безпечна для людини. Магнітні датчики зроблені так, що вибухівка на них не зреагує, а отже, і не здетонує. Польські партнери вже допрацьовують програмну частину. І згодом, зібрані дроном дані, можна буде передавати одразу саперам, в онлайн-режимі. Це ще плюс одна технологія, яка допоможе пришвидшити процес розмінування земель на Харківщині.

Ігор Овчарук, начальник частини гуманітарного розмінування ДСНС України:

Завдяки процесу механізованого розмінування це прискорює темп тим, що сапери уже не так ризикують, а, як ви бачите, землі оброблені і після машини механізованого розмінування саперу йти набагато безпечніше та впевненіше. І коли він очищає територію після машини, провіряє повністю на контроль якості, це звичайно таки пришвидшує її передачу бенефіціарам.

На сусідньому полі слідом за саперами йдуть науковці.

Це місце підриву протитанкової міни ТМ-62. Кожне місце підриву – це місце хімічного забруднення ґрунту.

Приладом сканують ґрунт у місцях вибухів.

Зараз ми маємо значення, що тут більш-менш незаражений ґрунт. Тобто явного металічного зараження немає. Але, можливо, тут є якісь наночастинки важких металів, які ми потім будемо визначати в лабораторних умовах. 

Та в місцях активних бойових дій, розповідають науковці, показники забрудненості ґрунтів стрімко підіймаються.

Олександр Меньшов, доцент кафедри геоінформатики:

Ми працювали ще в Миколаївській області, в місцях, де в посадці були позиції, там капоніри, закопували бронетранспортери, звідки стріляли, вибухало все, там значення підвищується зразу в 10 разів.

У землях, на яких вибухали снаряди, дослідники фіксують залишки важких металів.

Кадмій, нікель, свинець, мідь підвищена, барій, миш’як.

Українські вчені разом з польськими розробляють технологію очищення розмінованих земель.

Ксенія Бондар, професор відділу магнетизму Інституту геофізики Польської академії наук:

Всі землі, звичайно, підлягають ремедіації, є технології мікробні вилучення цих важких металів з землі, переведення їх в рухомі, так звані форми. Досліджуємо, як оці рештки боєприпасів – і великі, і маленькі, як вони деградують під впливом різних мікробних препаратів. І сподіваємося, що з цього може вирости така технологія очищення земель.

Паралельно науковці досліджують, наскільки забруднюється повітря у містах після вибухів, які спричиняють ракетні та дронові атаки.

Adblock test (Why?)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *