Митці в окопах: хто став героями нового фільму
Головний герой стрічки – соліст гурту “Громадянин Топінамбур” Роман Забуга. Кого ще з українських митців можна буде побачити у документальному фільмі, і коли та де покажуть стрічку? Олена Мендалюк про кіно в деталях.
“Митці в окопах” – новий документальний фільм, знімання якого розпочали зі столиці. Нині ж знімальна група в Дніпрі. Головний герой стрічки – соліст гурту “Громадянин Топінамбур” Роман Забуга. Він у березні 22-го без вагань проміняв мікрофон на зброю.
Кого ще з українських митців можна буде побачити у документальному фільмі, і коли та де покажуть стрічку? Олена Мендалюк про кіно в деталях.
Дніпровський гурт “Громадянин Топінамбур” стали героями фільму “Митці в окопах”. А це початок знімального процесу. База – підвальне приміщення одного з гуртожитків Дніпра. Тут колектив гурту понад 10 років проводить репетиції. Щоправда, остання, поправляє колектив, була у жовтні 23-го.
Артем Кущ – учасник гурту:
У нас зараз безпосередньо на фронті наш вокаліст і наш басист. Вони в лавах ЗСУ та Нацгвардії, ще наш трубач служить у військовому оркестрі.
Вокаліст Роман Забуга буде головним героєм стрічки. Нині ж брати участь у зніманні не може, бо на службі.
Вам бажаю гарного початку зйомок. Дуже-дуже сподіваюсь, що скоро в нас вийде грати рок.
Роман звичне життя поставив на паузу у березні 22-го. До цього більше 20 років був вокалістом дніпровського гурту. Давав концерти, записував пісні. Зізнається, від початку великої війни все це проміняв на окопи – став на захист України. Пішов у Нацгвардію.
Роман Забуга – військовослужбовець:
Митці в окопах почувають себе так само як звичайні люди. Як водії, вчителі й інші професії. Фільм “Митці в окопох”, мені здається, хоче розказати про те, що не дивлячись на те, що складні обставини, і знаходячись у бойових діях, на службі, далеко від родин, вони тим не менше можуть творити, можуть займатися тією справою, якою займались.
Попри те, що Роман вже більше двох років носить військову форму, під час коротких відпусток дав один концерт і продовжує писати пісні. “Життя наше славне” присвячена минулому і сьогоденню України.
З 22-го року гурт змінив не лише свою назву на українську, а й репертуар.
Артем Кущ – учасник гурту:
Немає тих зараз, якихось веселих, задорних, які були гумористичні, саркастичні. Ну, мабуть, все стало більш реалістичним, скажімо так.
Катерина Стрижко – режисерка:
Ми хочемо привернути увагу до творчих людей, до митців, які були вимушені взяти до рук зброю. Це дуже різні люди: режисери, поети, літератори, скульптори. Ми хочемо обговорити, які внутрішні трансформації в них відбулися. Навіть мій оператор сказав: так, вони ж зайчики. Але ці зайчики ходили на штурм, ці люди, які багато бачили й болю, втрат, це змінило їх внутрішньо.
Знімальний процес фільму триває лише кілька тижнів. А стартував він у Києві.
Катерина Стрижко – режисерка:
Ми знімали Богдана Чернявського, він колишній актор театру Гоголя, у нас вже Полтава долучається. І також поспілкувалися в Києві з Олегом Шульгою. Це актор театру “Віримо”, до речі, теж з Дніпра, і як мінімум дві людини в проєкті буде з Дніпра, але всі інші – процес триває, я не можу сказати, що ми зараз затвердили увесь список.
Час на знімання, як власне і хронометраж документальної стрічки “Митці в окопах” обмежений, розповідає керівниця проєкту. Продюсерка Яна Тимошенко, зізнається, бюджет – скромний, але команда викладається на максимум.
Яна Тимошенко – керівниця проєкту:
Цей проєкт здійснюється за підтримки Українського державного культурного фонду, це державне фінансування, і от якщо держава Україна в такий важкий час знаходить і виділяє кошти для цього проєкту, це говорить про його таку велику значущість, в рамках цього проєкту буде створено англійські субтитри, але надалі плануємо його дублювати.
Після прем’єри для української аудиторії, команда планує поїхати в європейський тур зі стрічкою, щоб розказати всьому світу про героїв російсько-української війни.